Atsinaujino kibernetinio sukčiavimo atvejai bandant apgaule išvilioti pinigus iš įmonių finansininkų

Pasidalink straipsniu

Lietuvoje sparčiai daugėja atvejų, kuomet apgauti įmonių finansininkai perveda dideles pinigų sumas į nusikaltėlių sąskaitas užsienio bankuose. Klasta išviliotų piniginių perlaidų susigrąžinti dažnai nebeįmanoma, todėl įmonės patiria didelių nuostolių. Siekdamas didinti įmonių informuotumą ir sumažinti nukentėjusiųjų skaičių, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras kviečia įmones informuoti apie kylančias grėsmes savo buhalterius ir kitus asmenis, atsakingus už finansines operacijas.

Kibernetinis nusikaltėlis, apsimesdamas įmonės darbuotoju (dažniausiai direktoriumi), kreipiasi į finansų skyrių dėl skubaus tarptautinio pavedimo. Pirmame laiške dažniausiai jis nenurodo jokių rekvizitų, kur reikia pervesti pinigus, o užklausia, kokių duomenų reikia šiam pavedimui atlikti. Taip sumažinamas darbuotojo įtarumas ir sukuriama labai įtikinama iliuzija, kad bendraujama su tikruoju direktoriumi. Kai darbuotojas atrašo, kitame laiške kibernetinis nusikaltėlis pateikia reikalingus rekvizitus ir prašo atlikti skubų pavedimą. Toliau išlaikoma komunikacija tarp neva direktoriaus ir finansų skyriaus darbuotojo tol, kol gaunami pinigai.
Toks apgaulės būdas vadinamas socialine inžinerija. Sukčių laiškai neturi grubių stiliaus ar sintaksės klaidų, kaip būdavo būdinga ankstesniuose sukčiavimo atvejuose. Laiškas parašytas, galima sakyti, taisyklinga lietuvių kalba.

Nuostoliai:
Lietuvoje tokiu būdu nukentėjusių įmonių nuostoliai gali siekti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių. Turint duomenų apie įmonėje vykdomas didelių piniginių sumų operacijas, galima išvilioti ir daugiau. Viskas priklauso nuo sukčiautojų godumo ir surinktų žinių apie konkrečią įmonę. Stambių užsienio įmonių prarastos sumos daug didesnės. Užsienio spaudoje aprašyti atvejai, kuriais sunku ir patikėti, kuomet tokio sukčiavimo būdu buvo išviliotos dešimtis milijonų eurų siekiančios sumos.

Kaip apsisaugoti nuo to:
Kompiuterinių programų, skirtų konkrečiai tokio pobūdžio kibernetiniam sukčiavimui nėra. Yra tam tikros priemonės, kurias galima būtų pritaikyti įmonės IT infrastruktūros programinėje įrangoje, bet geriausias būdas apsisaugoti – būti budriems. Svarbu labai atsargiai vertinti ir tikrinti bet kokius prašymus atlikti mokėjimus, ateinančius el. laiškais ir kitais el. kanalais.
Sukčiavimą galima atpažinti pagal tai, kad prašoma pervesti pinigus nežinomiems gavėjams (paprastai kitoje šalyje), su kuriais įmonė nėra turėjusi jokių santykių.
Įmonėse reikėtų nusistatyti konkrečias procedūras ir saugos priemones, kurių būtų laikomasi atliekant finansines operacijas. Darbuotojai turėtų būti informuoti apie galimas tokio tipo sukčiavimo atakas.

Ką daryti nukentėjus:
Atpažinus suklastotą laišką, pirmiausiai derėtų informuoti kitus įmonės darbuotojus, ypač tuos, kurie turi teisę atlikti mokėjimo operacijas, kad visi žinotų, jog prieš įmonę vykdoma sukčiavimo ataka, ir būtų ypač dėmesingi, neapsigautų. Tuomet informaciją reikėtų perduoti ir policijos pareigūnams
Jeigu pavedimas į nusikaltėlių sąskaitą jau atliktas, reikėtų kuo skubiau kreiptis į savo banką ir tokiu būdu mėginti sustabdyti pinigų perlaidą. Atšaukimas dažniausiai vykdomas išsiunčiant atitinkamą pranešimą SWIFT‘u gavėjo bankui.
Priklausomai nuo įvairių sąlygų tarptautiniai pavedimai įvykdomi tą pačią dieną, kitą banko darbo dieną arba per 2 banko darbo dienas. Taigi, jeigu įmonė kreipiasi į savo banką kitą dieną ar net po 2 dienų, vis dar yra šioks toks šansas išsaugoti pinigus.

Šaltiniai: nksc.lt

Įvertinkite straipsnį!
[Viso balsų: 0 Vidutinis įvertinimas: 0]

Komentarai